Smrtonosna igra u Srbiji: Djeca se takmiče ko će da proguta više ekstazija

Radiosarajevo.ba
Smrtonosna igra u Srbiji: Djeca se takmiče ko će da proguta više ekstazija
RAS Srbija / Ilustracija
U Srbiji se pojavio bizaran i opasan trend da se mladi ljudi, uglavnom srednjoškolci, takmiče u tome ko može da proguta više pilula ekstazija za jedno veče.

Saznanja Blica potvrdila je doktorka Svetlana Vučetić Arsić iz Specijalne bolnice za bolesti ovisnosti u Neogradu, koja kaže da su te informacije stigle iz policije.

"Naša institucija sarađuje s policijom od koje dobijamo informacije, pa smo tako saznali i da se neretko školska deca takmiče ko može više ekstazija da popije za jedno veče. Toga je bilo i ranije, a ima i sada. Zbog toga se dešavaju veoma ozbiljne intoksikacije tom supstancom", rekla je doktorka Vučetić Arsić.

Tri šokantne smrti mladih ljudi - od kojih je najstariji imao tek 20 godina - potresle su Srbiju prošle sedmice. Činjenica da se sumnja da su sve troje preminuli od posljedica predoziranja narkoticima posebno plaši sve roditelje. Psiholozi i ljekari su rekli da je situacija alarmantna. To potvrđuju prije svega neposredna iskustva onih koji mlade ljude liječe od narkomanije.

Osnovni problem je u tome što droga nikada nije bila dostupnija maloljetnicima, smatra psiholog Radmila Grujičić.

"Dostupnost se ogleda i u ceni i u količini, a narkotike počinju da konzumiraju već u osnovnoj školi. U tom dobu deca su naivna i vrlo podložna manipulaciji. Ona su često van kontrole roditelja, koji sve više rade i nisu zainteresovani za njih. Tu je, s druge strane, i stravičan pritisak vršnjaka", izjavila je dr. Grujičić.

Prvu liniju odbrane tinejdžera od narkotika moraju da čine roditelji: "Za ovaj problem odgovornost snose i roditelji. Mora da postoji veća kontrola dece. Ranije su za decu postojali besplatni slobodni sadržaji, ona su bila uključena u sportske sekcije, a sada roditelji za sve to moraju da izdvoje novac, koji nemaju. Svest deteta i interesovanje o pušenju, alkoholu i narkoticima pojavljuje se sa 12 godina, i to je vreme kada bi roditelji trebalo da razgovaraju sa njima o prevenciji."

Sredinom maja velika akcija MUP-a Srbije skrenula je pažnju na to da i u školskim dvorištima radi veliki broj dilera. Problem je i što dilera ima i među đacima osnovnih i srednjih škola.

Serija tragedija

17. jun - Satima u agoniji ležao ispred splava

Beograđanin Jovan Paunović (17) preminuo je u nedjelju uveče na Vojnomedicinskoj akademiji nekoliko sati nakon što je pronađen kako ispred jednog beogradskog splava leži u bunilu i grči se u užasnim bolovima jer je u sebe unio smrtonosnu količinu droge ekstazi. Nesrećni mladić preminuo je u najvećim mukama u bolnici nakon što je gotovo tri sata ležao na ulici ispred splava gdje su ga prijatelji ostavili, a prolaznici pokušavali da mu pomognu čekajući Hitnu pomoć i policiju.

20. jun - "Nema pazi, samo gazi"

Sredinom sedmice u Bačkoj Palanci preminuo je tinejdžer Nemanja Šafarik (18), a njegovo tijelo u stanu u Gundulićevoj ulici pronašao je otac. Policija iz Bačke Palanke je izvršila uviđaj, a nezvanično se saznaje da je smrt nastupila usljed predoziranja. Po nalogu tužioca, tijelo je prenijeto na Institut za sudsku medicinu u Novom Sadu, gdje je urađena obdukcija. Nema nikakvih tragova nasilja. Po nalogu Tužilaštva, urađene su sve toksikološke analize zbog sumnje da se mladić predozirao. Inače, mladić je po cijelom tijelu bio istetoviran, a jedna od tetovaža glasi "Nema nazad, samo napred. Nema pazi, samo gazi".

24. jun - Umrla u stanu druga

Marija M. (17) iz Kragujevca, učenica Politehničke škole, preminula je kada je sa starijim bratom bila kod druga u naselju Šumarice, gdje je, kako se sumnja, unijela smrtonosnu dozu. Prema prvim rezultatima istrage, koji još uvijek nisu potvrđeni, jer se čekaju rezultati obdukcije, sumnja se da je devojčica preminula od prevelike doze neke od narkotičkih supstanci. Šta je ona tokom kobne noći konzumirala i kakve su okolnosti dovele do pronalaženja njenog beživotnog tijela, za sada se ne zna. Konačni nalaz daće patolozi i toksikološka analiza.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije