Udruženje žrtava o CIK-u: Da li su institucije u BiH pod kontrolom ratnih zločinaca?

Radiosarajevo.ba
Udruženje žrtava o CIK-u: Da li su institucije u BiH pod kontrolom ratnih zločinaca?
PrtScr / Odluka CIK-a o osuđenom zločincu Novaku Đukiću

Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine potvrđuje da je jedan od glavnih glavnih organizatora udruženog zločinačkog poduhvata protiv naše države.

“CIK vraća pravo glasa ratnom zločincu Novaku Đukiću, uiz obrazloženje da je odslužio zatvporsku kaznu. Vjerovatno u cijelom svijetu znaju da je Đukić pobjegao, a da nije odslužio kaznu. Strašno”, navodi se, između ostalog, u dopisu Udruženja žrtava i svjedoka genocida.

Serge Brammertz, glavni tužitelj Mehanizma međunarodnih kaznenih sudova, godinama je upozoravao na slučaj “Novak Đukić” u svojim izvještajima Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, ali i opstrukcijama Srbije da ne postupi prema presudi Suda BiH.

Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a BiH je 28. augusta 2018. potpisala Odluku (broj 05-1-07-2-329/18) kojom je Novaku Đukiću, presuđenom ratnom zločincu, koji je u bjekstvu i od pravosuđa BiH se sklonio u Srbiju, omogućila ponovo pravo upisa u Centralni birački spisak.

Đukić je 2010. odlukom CIK-a (broj 05-1-50-693-59/10) skinut s Centralnog biračkog spiska zbog pravosnažne presude Suda BiH kojom mu je izrečena zatvorska kazna od 25 godina.

Hadžiabdić se u obrazloženju odluke pozvala na akt Kazneno-popravnog zavoda iz Banje Luke od 8. aprila 2014. kojim se CIK obavještava da je “Đukiću dana 14. 2. 2014. redovno istekla izrečena kazna”!?

Svoju Odluku o ponovnom stavljanju na Centralni birački spisak, CIK je dostavio Novaku Đukiću.

Odluka CIK-a o osuđenom zločincu Novaku Đukiću - undefined

PrtScr: Odluka CIK-a o osuđenom zločincu Novaku Đukiću

Podsjetimo, prema optužnici je Novak Đukić, za vrijeme ratnog stanja u Bosni i Hercegovini 25. maja 1995. godine, u svojstvu komandanta taktičke grupe Ozren Vojske Republike Srpske, naredio svojim jedinicama smještenim na Cerovom Brdu sela Panjik – planina Ozren, da artiljerijskim projektilom granatiraju grad Tuzlu i to bliži lokalitet centra grada zvani “Kapija”.

Usljed eksplozije projektila smrtno je stradala 71 osoba, dok je ranjeno oko 140 osoba. Rezolucijom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija od 6. maja 1993. godine Tuzla je proglašena zaštićenom zonom.

Sud BiH je 12. juna 2009. izrekao prvostepenu presudu kojom je optuženi Novak Đukić oglašen krivim za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništazbog čega mu je izrečena kazna dugotrajnog zatvora u trajanju od 25 godina.

U septembru 2010. donijeta je i pravosnažna presuda protiv Đukića koja je potvrdila prvostepenu presudu u cjelosti i kaznu od 25 godina.

Zahvaljujući nizom pravnih promjena, Đukić se nakratko našao na slobodi što je iskoristio da pobjegne u Srbiju gdje se još nalazi.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije