Potpisana Potočarska deklaracija: Probosanske stranke zajedno u izbore 2018.

AA
Potpisana Potočarska deklaracija: Probosanske stranke zajedno u izbore 2018.
Učesnici konferencije u Memorijalnom centru Potočari kod Srebrenice danas su potpisali "Potočarsku deklaraciju".

Na inicijativu pokreta Odgovor u Potočarima je održana konferencija Zaštita građanskih sloboda povratničke zajednice i demokratizacija na području entiteta Republika Srpska, u saradnji s udruženjima preživjelih žrtava genocida, i Organizacijom šehida i poginulih boraca Srebrenice.

Sastanku su prisustvovali i predstavnici SDA, Stranke za Bosnu i Hercegovinu, BPS-a i Nezavisne bosanskohercegovačke liste (NBL).

"Konferencijom možemo biti zadovoljni. Danas su sa nama bile četiri političke opcije od deset koliko smo ih pozvali. Jeste da se ova konferencija dešava 9. januara, ali mi samo želimo da damo svog glas i kažemo da ovaj entitet nije ekskluzivitet jednog naroda. Usvojili smo deklaraciju i svi smo saglasni da je 9. januar neustavan dan. Govorili smo o problemima bosanskog jezika, o tome da nadležne institucije trebaju poduzeti konkretne korake u provođenju odluke Ustavnog suda BiH u vezi 9. januara, da se pokrenu konkretne mjere u sprečavanju i kažnjavanju negiranja genocida i udruženih zločinačkih poduhvata. Stranke koje su prisustvovale sastanku su saglasne da na izborima 2018. godine treba imat jedinstven i zajednički nastup", rekao je lider pokreta Odgovor Ćamil Duraković koji je dodao da će u narednom periodu biti održavane slične konferencije i sastanci.

Član predsjedništva BPS-a Muharem Fišo je rekao da moraju biti dio zakonodavne vlasti u RS-u.

"Zbog toga sve probosanske stranke trebaju imati zajedničku viziju i nastup na izborima s ciljem osvajanja što više mandata. Neka je i stid političke partije koje nisu poslale svoje predstavnike, a koje za sebe kažu da su probosanske", rekao je Fišo.

Ibrahim Hadžibajrić, predstavnik Nezavisne bosanskohercegovačke liste, smatra da probosanske političke opcije moraju zajedno nastupiti u Republici Srpskoj na izborima u oktobru.

"Osnovni problem leži u Federaciji Bosne i Hercegovine i veoma malom odzivu ljudi koji su na izbore izašli u dijaspori. Cifra od 24 hiljade na proteklim izborima osoba koje su glasale iz dijaspore je mala. Imamo daleko veći broj osoba koje mogu izaći na izbore iz dijaspore, i bitno uticati na sastav vlasti u Republici Srpskoj. To su pitanja kojih smo se između ostalog doticali danas. Dogovarali smo stvari kako poboljšati strukturu vlasti u Republici Srpskoj kako bi što više zastupnika bilo iz probosanskog bloka", rekao je Hadžibajrić.

Kada Hotić, predstavnica Udruženja majki enklava Srebrenica i Žepa, smatra da su Bošnjaci u Republici Srpskoj diskriminirani i ugroženi.

"Mi svakodnevno čujemo negativne poruke upućene Bošnjacima. Zbog toga svi treba oni probosanski orjentisani treba da budu udruženi i sa zajedničkom vizijom", rekla je Hotić.

Kako kažu učesnici današnjeg sastanka, Potočarska deklaracija ima cilj podići glas i upozoriti na političke podjele Bošnjaka, te na činjenicu da Bošnjacima prijeti nestanak sa područja RS-a.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije