Kasarne u BiH zatvaraju vrata za nove vojnike

Radiosarajevo.ba
Kasarne u BiH zatvaraju vrata za nove vojnike
Prijem novih pripadnika u Oružane snage BiH neće prestati ni ako stupe na snagu izmjene zakona kojima je predviđeno da vojnici ostaju u stroju pet godina duže, ali će obim biti drastično smanjen.

Vijeće ministara BiH utvrdilo je prošle sedmice izmjene Zakona o službi u Oružanim snagama, kojima je starosna granica za odlazak iz vojske pomjerena s 35 na 40 godina života. Ako te izmjene potvrdi i Parlament BiH i stupe na snagu, 1.640 vojnika će ostati u službi umjesto da razduže uniformu, što ih neminovno čeka prema sadašnjim propisima, piše Glas Srpske.

U Ministarstvu odbrane BiH izračunali su da će, kada izmjene budu na snazi, u narednih pet godina u službu redovno primiti 155 vojnika, dok bi prema postojećim zakonima u kasarne trebalo da uđe novih 1.900 pripadnika.

"Aktuelnim zakonom bi do 2022. godine svake godine morali da primamo oko 300 novih vojnika i otpuštamo od 100 do čak 330 osoba. Izmjene koje su predložene znače da bismo u cijelom periodu morali da primimo 150, a otpustimo 155 vojnika i ostalih", istakli su u Ministarstvu odbrane BiH.

Znatan priliv, ako bude usvojeno novo zakonsko rješenje, mogao bi se očekivati tek 2022. godine, kada bi vrata Oružanih snaga BiH trebalo da budu otvorena za novih 150 uzdanica.

Zamjenik ministra odbrane BiH Boris Jerinić naglašava da je prijedlog izmjena zakona dobar i da nudi povoljna rješenja za vojnike i za budžet Ministarstva odbrane.

"U narednih pet godina smanjuje se priliv novih vojnika, ali neće biti obustavljen, jer imamo slučajeva da pripadnici na lični zahtjev napuštaju Oružane snage BiH, posebno oni koji imaju hrvatski pasoš. Jasno je, sa druge strane, da imamo ljude koji žele da ostanu u službi i to će u svakom slučaju u određenoj dozi smanjiti odliv stanovništva iz BiH", rekao je Jerinić.

Očekuje da ne bi trebalo da bude problema kada izmjene zakona dođu na dnevni red sjednica Parlamenta.

"Ovo pitanje ne bi trebalo da bude politički obojeno, a svi koji budu smatrali da može i bolje imaju mogućnost da ulože amandmane", rekao je Jerinić.

Jedna od prednosti izmjena zakona su i uštede. U Ministarstvu odbrane su izračunali da će im za bruto plate vojnika koje bi zadržali biti potrebno 12,79 miliona KM, ali naglašavaju da iznos treba umanjiti za pet odsto, odnosno 0,63 miliona na osnovu pretpostavke da neće svi produžiti ugovor, tako da će za plate trebati 12,15 miliona.

Njihov argument je i da bi predloženim izmjenama zakona izbjegli troškove proistekle iz prijema novih vojnika, nastale na putu od konkursa do završetka obuke, koji bi do 2022. godine iznosili 5,43 miliona KM.

U Ministarstvu odbrane ističu da se povećanje starosti vojske neće odraziti na spremnost Oružanih snaga, jer se istovremeno propisuje stroža procedura za produženje ugovora u pogledu ispunjavanja psihofizičkih standarda, što će omogućiti kontinuiranu spremnost vojnika u izvršavanju zadataka.

Jedan od razloga zbog kojih su se odlučili na podizanje starosne granice jeste i ostvarivanje prava na penziju, jer se pruža mogućnost svima da navrše 15 godina staža, koliko je u RS uslov za najnižu penziju. Drugi razlog je da u službi zadrže iskusne ljude u deminerskoj službi.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije