Borba protiv rada na crno: U dijelu BiH uskoro identifikacione kartice za radnike

E. H.
Borba protiv rada na crno: U dijelu BiH uskoro identifikacione kartice za radnike
Foto: EPA - EFE / Radiosarajevo.ba / Ilustracija
Nakon brojnih ideja kako bi se državni organi mogli boriti protiv sive ekonomije i rada na crno, u Republici Srpskoj je proteklih dana najavljeno uvođenje identifikacionih kartica za radnike, koje će biti jedan od mehanizama u ovoj borbi.

Podaci o tome da li je radnik prijavljen i na koliko sati uskoro će se moći doznati preko elektronskih identifikacionih kartica, a plan je da svaki zaposleni dobije ovu karticu, uz obavezu da ih poslije pokaže inspektorima.

"Zakonom o poreskom postupku RS-a propisana je obaveza izrade elektronskih identifikacionih kartica, kao i obaveza njihovog nošenja, te njihovog izdavanja od Poreske uprave. Svrha uvođenja elektronskih identifikacionih kartica je olakšanje provođenja inspekcijskog nadzora nad obavezom prijavljivanja radnika, te će prilikom svakog prijavljivanja radnika u Jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa, svaki radnik dobiti ovakvu karticu", pojasnili su za Radiosarajevo.ba iz Ministarstva za finansije Republike Srpske.

Dodali su i kako bi, prema procjenama, trošak prvog izdavanja elektronskih kartica iznosio oko 1.500.000 KM, a Vlada RS-a je već odobrila finansiranje dvije trećine tog iznosa, odnosno milion KM.

"Očekujemo da u narednom periodu bude provedena procedura izrade Pravilnika o identifikacionim karticama, nakon čega će biti proveden tender za nabavku i izradu ovih kartica, koje će pomoći u kontroli prijavljivanja radnika i borbi protiv sive ekonomije", dodali su iz Ministarstva za finansije.

penzioneri_sarajevo_protesti_RSA (11).jpg - undefined

Ovaj projekt dobio je i podršku iz Saveza sindikata Republike Srpske, iz kojeg ističu kako će ovo značiti značajan pomak u borbi protiv sive ekonomije, koja je jedna od najvećih boljki ekonomskog sitema cijele BiH.

"Mi smo i ranije insistirali na brojnim načinima borbe protiv sive ekonomije, pa smo iz tog razloga predložili da se kod izmjene Zakona o poreskom postupku obezbijedi uvođenje identifikacionih isprava za radnike. Zahvaljujući ovim ispravama, tokom kontrole poreski inspektori rada mogli bi saznati sve podatke o jednom radniku, odnosno da li su mu uplaćeni doprinosi, da li je uopće prijavljen, kolika je njegova plaća i mnoge druge podatke. Do sada smo imali situaciju da inspektori nisu mogli provoditi adekvatno kontrolu, ali nadamo se da će ovaj projekt imati mnogo više efekta u budućnosti", kazao nam je Goran Stanković, generalni sekretar Saveza sindikata RS-a.

Dodao je i da su njihove kolege iz Saveza samostalnih sindikata BiH pokušavali provesti slične projekte, ali da oni nikada nisu ugrađeni u zakonske propise. To bi svakako, ističe Stanković, trebala biti zakonska regulativa na nivou cijele države, kako bi se osigurala sveobuhvatnija kontrola, te kako bi se osigurala provedba radničkih prava.

Ilustracija - undefined

Ipak, s ovakvim stavovima i cjelokupnim projektom ne slažu se poslodavci, koji ističu da ovaj projekt neće donijeti ništa novo u cijeli sistem kontrole, nego da će to biti samo trošenje novca poreskih obveznika na sistem koji već postoji.

"Mi kao poslodavci smo najveći zagovornici borbe protiv sive ekonomije, pa smo i ranije predlagali razne mjere, ali vrlo malo se radi na tome. I ova kartica, ako bude izvedena kako je sada zamišljeno, neće pomoći u toj borbi nego će samo zakomplicirati život i radnicima i poslodavcima. To znači da će značajna sredstva biti utrošen na projekt koji neće napraviti napredak, s obzirom da se i sada isti podaci za svakog radnika mogu saznati na osnovu njegovog JMBG-a", istaknuo je Saša Trivić iz Udruženja poslodavaca RS-a.

On je pojasnio da bi smislenije bile kartice koje bi služile za evidenciju radnog vremena, kao zdravstvena knjižica i kao evidencija za druga prava koja radnik ostvaruje, ali da to tehnički nije izvodivo u većini kompanija.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije