Lucija Kimani bez medalje u maratonskoj trci u Riju

Facebook / Ilustracija
Najbolja bosanskohercegovačka atletičarka Lucia Kimani predstavljala je Bosnu i Hercegovinu u maratonskoj trci u Riju.

Lucia Mwihaki Kimani na cilj stiže skoro sa pola sata zakašnjenja naspram prvoplasiranih takmičarki.

Naša atletičarka u toku utrke zabilježila je niz zaostajanja sa prvoplasiranim atletičarkama.

Zlatnu medalju osvojila je Kenijka Jemima Jelagat Sumgong,  dok je takmičarka iz Bahreina Eunice Jepkirui Kirwa osvojila srebrenu medalju. Svjetska prvakinja Mare Dibaba osvojila je treće mjesto i bronzanu medalju.

U maratonskoj trci ulicama Rija de Janeira dugoj 42 kilometra, a koja je trajala 2 i po sata, učestvovalo je 150 najboljih atletičarki svijeta.

U konkurenciji od rekordnih 157 maratonki iz čak 80 zemalja, prvenstveni cilj bio je istrčati trku.

Nakon ispunjene norme u novembru prošle godine, Lucia Kimani nije nastupala u zvaničnim trkama na 10 km, polumaratonu ili maratonu. Nedugo nakon Olimpijskih igara u Londonu, Kimani je pauzirala zbog trudnoće.

Atletici se vratila nakon duge pauze, ali se vrlo brzo povrijedila. Nakon oporavka od drugo povrede istrčala je maraton u Valensiji gdje je ispunila i normu za Olimpijske igre u Riju. U 2016. godini nastupala je na državnim prvenstvima Bosne i Hercegovine.