SFF / U konkurenciji za nagrade Srce Sarajeva 53 filma

18. 07. 2019. u 12:59:00 Radiosarajevo.ba

Shares:4

Za nagrade Srce Sarajeva u Takmičarskim programima 25. Sarajevo Film Festivala ukupno će se takmičiti 53 filma. U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma – čak 23 filma će zabilježiti svjetsku premijeru, 4 filma međunarodnu premijeru, 24 regionalnu i 2 bosanskohercegovačku premijeru. Ove godine selekcioni tim pod vodstvom Izete Građević, kreativne direktorice Sarajevo Film Festivala, pogledao je čak 950 filmova: 150 dugometražnih igranih, 180 dokumentarnih, 420 kratkih i 200 studentskih.

Elma Tataragić, selektorica Takmičarskog programa – igrani film u program je uvrstila 9 filmova, od kojih će 4 imati svjetsku, 1 međunarodnu, a 4 filma regionalnu premijeru.

Rada Šešić, selektorica Takmičarskog programa – dokumentarni film selektirala je 16 filmova: 8 će u Sarajevu zabilježiti svjetsku, 1 međunarodnu, 5 regionalnu, a 2 filma bh. premijeru.

U Takmičarskom programu – kratki film, prema odluci selektorice Elme Tataragić, ove godine će biti 14 filmova: 6 će imati svjetsku, a 8 regionalnu premijeru.

Asja Krsmanović, selektorica Takmičarskog programa – studentski film, u program je uvrstila 14 filmova, od kojih će 5 imati svjetsku, 2 filma međunarodnu, a 7 regionalnu premijeru.

Ustanovljen 2003. godine, Takmičarski program kao glavni program Sarajevo Film Festivala svake godine privlači više od 300 gostiju – rediteljica i reditelja, scenaristica i scenarista, producentica i producenata, glumica, glumaca i drugih filmskih autora i saradnika, i u proteklim godinama je postao najznačajnije mjesto za plasiranje jugoistočnoevropskog filma i mjesto okupljanja svih profesionalaca i publike koju zanimaju kinematografije zastupljenih zemalja.

U proteklih 16 godina u okviru Takmičarskog programa, Sarajevo Film Festival prikazao je 678 naslova, od toga 166 dugometražnih igranih filmova, 297 dokumentarnih, 180 kratkih i 34 studentska filma. Program je ugostio na hiljade filmskih stvaralaca iz regije i postao neizostavno mjesto za promociju njihovih filmova i projekata. Zajedno sa programom U fokusu, programom Avantpremieres, Talents Sarajevo, CineLink Industry Days i BH filmskim programom, Takmičarski program predstavlja najveću i najznačajniju platformu za promociju i razvoj regionalnih kinematografija.

Danas kada Sarajevo Film Festival slavi 25 godina postojanja, Takmičarski program je stasao u najveću i najznačajniju platformu za promociju i razvoj regionalnih kinematografija, mjesto za otkrivanje novih filmskih talenata i za reafirmaciju već priznatih regionanih filmskih stvaralaca.

Program obuhvata filmove i autore iz Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova*, Sjeverne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije i Turske.

 

 

Takmičarski program

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI IGRANI FILM

Novčanu nagradu u iznosu od 16.000 € sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA / REDITELJICU

Novčanu nagradu, u iznosu od 10.000 €, obezbjeđuje Agnes B.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU

Novčanu nagradu, u iznosu od 2.500 €, obezbjeđuje Tondach

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA

Novčanu nagradu, u iznosu od 2.500 €, obezbjeđuje Tondach

A ONDA SMO PLESALI / AND THEN WE DANCED, Levan Akin (Gruzija, Švedska, Francuska, 2019, 105 min.) - regionalna premijera HEIDI, Cătălin Mitulescu (Rumunija, 2019, 96 min.) - svjetska premijera MAČKA U ZIDU / CAT IN THE WALL, Mina Mileva, Vesela Kazakova (Bugarska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, 2019, 92 min.) - regionalna premijera MO, Radu Dragomir (Rumunija, 2019, 77 min.) - međunarodna premijera OTVORENA VRATA / DERË E HAPUR, Režija: Florenc Papas (Albanija, Italija, Kosovo, Sjeverna Makedonija, 2019, 78 min.) - svjetska premijera PRIČA O TRI SESTRE / KIZ KARDEŞLER, Emin Alper (Turska, Njemačka, Nizozemska, Grčka, 2019, 108 min.) - regionalna premijera SIN, Ines Tanović (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Rumunija, Slovenija, Crna Gora, 2019, 106 min.) - svjetska premijera TAKE ME SOMEWHERE NICE, Ena Sendijarević (Bosna i Hercegovina, Nizozemska, 2018, 91 min.) - regionalna premijera UKRUG / V KRAG, Stephan Komandarev (Bugarska, Srbija, 2019, 106 min.) - svjetska premijera

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM 2019.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

Novčanu nagradu, u iznosu od 3.000 €, obezbjeđuje Vlada Švicarske

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA

Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Kraljevina Nizozemske

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

A SAD SE SPUŠTA VEČE, Maja Novaković (Srbija, Bosna I Hercegovina, 2019, 28 min.) - regionalna premijera DA JE MENI ONO ŠTO MI NIJE, Višnja Skorin (Hrvatska, 2019, 55 min.) - svjetska premijera EUFORIJA POSTOJANJA / A LÉTEZÉS EUFÓRIÁJA, Réka Szabó (Mađarska, 2019, 83 min.) - regionalna premijera GOMILA MATERIJALA, Sajra Subašić (Bosna i Hercegovina, 2018, 7 min.) – svjetska premijera JOŠ JEDAN ODLAZAK, Renata Poljak (Hrvatska, 2019, 11 min.) - međunarodna premijera KAD SU RASLE JAPANSKE JABUKE / XURMALAR YETIŞƏN VAXT, Hilal Baydarov (Azerbejdžan, Austrija, 2019, 118 min.) - regionalna premijera KĆI CAMORRE / FIGLIA DI CAMORRA, Siniša Gačić (Slovenija, Italija, 2019, 80 min.) - svjetska premijera KOLIKO DALEKO SU ZVIJEZDE / CSILLAGFÉNY TÁVOLSÁG, Katalin Barsony (Mađarska, SAD, 2019, 68 min.) - svjetska premijera KRALJICA LEAR / KRALİÇE LEAR, Pelin Esmer (Turska, 2019, 84 min.) - svjetska premijera MALI DOKUMENTARNI FILM O 3 PISMA, Goran Bregović (Bosna i Hercegovina, Srbija, Francuska, 2019, 30 min.) - svjetska premijera MEDENA ZEMLJA / МЕДЕНА ЗЕМЈА, Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska (Sjeverna Makedonija, 2019, 85 min.) - bh. premijera NEGDJE IZMEĐU / NË MES, Samir Karahoda (Kosovo, 2019, 13 min.) - bh. premijera PALAČA ZA NAROD / DVORCITE NA NARODA, Boris Missirkov, Georgi Bogdanov (Bugarska, Rumunija, Njemačka, 2018, 79 min.) - regionalna premijera PARADAJZ UPOZNAJE WAGNERA, Marianna Economou (Grčka, 2019, 72 min.) - regionalna premijera SOVJETSKI VRT / GRĂDINA SOVIETICĂ, Dragoș Turea (Moldavija, Rumunija, 2019, 76 min.) - svjetska premijera ZLATNA DJEVOJKA / FATA DE AUR, Denisa Morariu-Tamas, Adrian Robe (Rumunija, 2019, 95 min.) - svjetska premijera

TAKMIČARSKI PROGRAM - KRATKI FILM 2019 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI FILM -  kvalifikacioni film za prijavu za nagradu Oscar®

Novčanu nagradu, u iznosu od 2.500 €, obezbjeđuje Podravka

NOMINACIJA SARAJEVSKOG KANDIDATA ZA NOMINACIJU ZA EVROPSKU FILMSKU NAGRADU 2019.

CRNO SUNCE / SIYAH GÜNEŞ, Arda Çiltepe (Turska, Njemačka, 2019, 20 min.) - regionalna premijera GOSPODIN KOŠMAR / LIDÉRC ÚR, Luca Tóth (Mađarska, Francuska, 2019, 19 min.) - regionalna premijera JAMA, Alban Ukaj (Bosna i Hercegovina, 2019, 11 min.) - svjetska premijera JEDNA OD MNOGIH / EDNA, Vuk Mitevski (Sjeverna Makedonija, Belgija, 2019, 11 min.) - regionalna premijera KOMBI / THE VAN, Erenik Beqiri (Albanija, Francuska, 2019, 15 min.) - regionalna premijera POSLEDNJA SLIKA O OCU, Stefan Đorđević (Srbija, Hrvatska, Grčka, 2019, 20 min.) - regionalna premijera POSLJEDNJE PUTOVANJE NA MORE / ULTIMUL DRUL SPRE MARE, Adi Voicu (Rumunija, 2019, 12 min.) - regionalna premijera POSOLITI, POBIBERITI PO UKUSU / DUZ, ISTIOT ZÖVQƏ GÖRƏ, Teymur Hajiyev (Azerbejdžan, 2019, 22 min.) - regionalna premijera PRIRODNI ODABIR, Aleta Rajič (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, 2018, 10 min.) - svjetska premijera RAZGLEDNICE S KRAJA SVIJETA / POSTCARDS FROM THE END OF THE WORLD, Konstantinos Antonopoulos (Grčka, 2019, 23 min.) - svjetska premijera SIMBIOZA / SYMBIOSIS, Nadja Andrasev (Mađarska, Francuska, 2019, 13 min.) - svjetska premijera TINA, Dubravka Turić (Hrvatska, 2019, 14 min.) - svjetska premijera UDALJENOST IZMEĐU NAS I NEBA / THE DISTANCE BETWEEN US AND THE SKY, Vasilis Kekatos (Grčka, Francuska, 2019, 9 min.) - regionalna premijera ULICA KARLA MARKSA 12 / MARXIS KUCHA 12, Irine Jordania (Gruzija, 2019, 15 min.) - svjetska premijera

 TAKMIČARSKI PROGRAM - STUDENTSKI FILM 2019.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM

BOŽICA MAJKA / DUMNEZEU MAMA, Mihai Ghiță (Rumunija, 2019, 19 min.) - međunarodna premijera DOPUST / FREIGANG, Martin Winter (Austrija, 2019, 35 min.) - regionalna premijera GROBLJE SLONOVA, Filip Mojzeš (Hrvatska, 2019, 13 min.) - svjetska premijera KAKO UPRAVLJATI ZMAJEM? / CUM ÎNALȚI UN ZMEU?, Loránd Gábor (Rumunija, 2018, 27 min.) - regionalna premijera KAO I DO SADA / AHOGY EDDIG, Katalin Moldovai (Mađarska, 2018, 24 min.) - regionalna premijera MILJENICI / FAVORITEN, Martin Monk (Austrija, Njemačka, 2019, 18 min.) - regionalna premijera NOĆNA SEANSA / GAMIS SEANSI, Petre Tomadze (Gruzija, 2019, 4 min.) - regionalna premijera POLOMLJENE STVARI / BROKEN THINGS, Panni Gyulai (Mađarska, 2019, 10 min.) - regionalna premijera ŠERBET, Nikola Stojanović (Srbija, 2019, 19 min.) - svjetska premijera ŠIHTA, Damir Markovina (Hrvatska, 2019, 16 min.) - svjetska premijera SLUČAJNOST I NUŽNOST / ZUFALL & NOTWENDIGKEIT, Nicolas Pindeus (Austrija, 2019, 18 min.) - međunarodna premijera SVIJET, NA ČEKANJU / DÜNYA TUTULUYOR, Ömer Deniz (Turska, 2019, 21 min.) - svjetska premijera TUŽNI ŽENSKI VIKEND / SAD GIRL WEEKEND, Dimitris Tsakaleas, Lida Vartzioti (Grčka, 2019, 15 min.) - svjetska premijera UZDAH / OF, Vlad Bolgarin (Moldavija, 2019, 15 min.) - regionalna premijera

 

 

 

NEMA KOMENTARA