"Sjećanja u kamenu", izložba u ljetnom programu Zemaljskog muzeja BiH

Radiosarajevo.ba
"Sjećanja u kamenu", izložba u ljetnom programu Zemaljskog muzeja BiH
U Zemaljskom muzeju u Sarajevu, od 1. augusta do 31. septembra, bit će postavljena izložba pod nazivom "Sjećanja u kamenu" (Memories in Stone).

Izložba Sjećanja u kamenu je multimedijski i multidisciplinarni projekat koji okuplja međunarodni tim istraživača i umjetnika bosanskohercegovačkog porijekla.

Glavni tematski fokus predstavljaju groblja iz osmanskog perioda pogrebne kulture koja se ogleda u arhitekturi, ikonografiji i epigrafici. Iako se smatraju prostorima smrti, kamena groblja su i prostori na kojima se ispisuju novi narativi života i međuljudskih odnosa u pluralističkoj BiH.

Ono što je zapisano u kamenu, urezano je i u sjećanju, a izložba Sjećanja u kamenu na najbolji mogući način pokazuje svu raskoš i ljepotu našeg bogatog historijskog naslijeđa.

Autori izložbe su istaknuti naučnici, historičari i umjetnici na čelu s Amilom Buturović (York University, Toronto, Canada), historičarkom kulture i religije čiji istraživački rad obrađuje groblja iz ranog Osmanskog perioda, te analizira promjene u eshatološkom senzibilitetu i kulturi smrti nastalim prilikom osmanizacije i islamizacije na ovim prostorima.

Pored nje, na izložbu su radili i Azra Akšamija (MIT Cambridge USA), historičar arhitekture i konceptualni umjetnik. Njen prilog se sastoji od interaktivnog ćilima tkanog nakon rata od strane žena izbjeglica, koji svjedoči o stradanjima i gubitcima kroz motive rata, ali i održavaju tradiciju tipičnih bosanskih motiva.

Velibor Božović (Concordia University, Montreal, Canada) je vizuelni umjetnik čiji su radovi u ovom projektu istovremeno dokumentarni i interpretativni putopis kroz bosanskohercegovačka groblja u njihovom naturalizovanom stanju. U svojim radovima, Velibor ispituje uticaj fotografije na sjećanje u prostoru gdje se isprepliću historijski, fiktivni i lični narativi. Adis E Fejzić (Brisbane, Australia) je međunarodno priznati vajar koji omogućuje stećku da nađe novo mjesto u savremenoj bosanskoj i svjetskoj kulturi. On je svojim reljefima i skulpturom obogatio tematiku sjećanja na kamen iz perspektive savremene
umjetnosti.

Treba napomenuti da je izložba rezultat saradnje između bosanskohercegovačke akademije
umjetnosti i nauka (BHAAAS) i Zemaljskog muzeja u Sarajevu.

sjecanja u kamenu.jpg - undefined

Sjećanje u kamenu

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije