Hladna Sjenica najtoplije utočište izbjeglicama

Anadolija
Hladna Sjenica najtoplije utočište izbjeglicama
Kroz Centar za izbjeglice u Sjenici do sada je prošlo više od 7.000 ljudi, a od maja prošle godine u donacijama u Centru aktivno učestvuje USAID i fondacija “Ana i Vlade Divac”, objašnjava predstavnik dvije organizacije u Sjenici Ersin Džigal.

Prvi hladni val na Pešterskoj visoravni polako jenjava, temperatura se poslije desetak dana konačno penje blizu nultog podioka ili nešto iznad, a sve to izuzetno raduje stanovnike Sjenice koji su se tokom trajanja desetodnevnog hladnog vala saosjećali i pomagali izbjeglicama u tom gradu. 

Centrom za tražioce azila u Sjenici čuje se pjesma, mališani se u dvorištu igraju na snijegu, a da nije činjenice da se radi o osobama koje su najvećim dijelom u bijegu od ratova, ne bi bilo teško pomisliti da se radi o jednoj velikoj sretnoj porodici od preko četiri stotine članova, koliko ih je trenutno u Centru.

Upravnik Fiko Hamidović objašnjava da je i on '90-ih godina sa svojom porodicom bio u izbjeglištvu u Njemačkoj, nakon čega se vratio u svoju zemlju, pa je sada u prilici da doprinese udobnijem boravku izbjeglicama. S obzirom na tu sudbinu, koju s njim dijeli još veliki broj Sjeničana, smatra da otuda potiče motiviranost stanovnika tog grada da budu pažljivi i brižni prema izbjeglicama.

“Mi Sjeničani smo naviknuti na ekstremno niske temperature. Kod nas je temperatura bila 25 stepeni ispod nule, pa smo na neki način brinuli kako će to podnijeti azilanti koje na to nisu navikli. Međutim, zajedničkom borbom, uz pomoć brojnih donatora, preživjeli smo ovaj ledeni val”, ponosan je Hamidović.

Lokalni humanista Enver Kalender i član dobrotvornog društva "Merhamet” došao je u Centar da posjeti svoje drugare. Priča kako je sretan što je njegovo društvo neprestano pomagalo izbjeglicama, ali da su oni spremni da pomažu i dalje, koliko god bude potrebno.

“Nije nam bilo teško da prikupljamo odjeću i obuću za izbjeglice u našem gradu koje smatramo braćom i sestrama. Osim našim građanima, zahvalio bih se i donatorima koji su doprinijeli da ovim ljudima bude bolje u našem gradu. Posljednji pozitivan primjer je menadžment novopazarske firme Panama koji su donirali zimsku obuću”, kaže Kalender.

On ističe da su ove dvije organizacije formirale kutak za djecu izbjeglice u okviru Centra u Sjenici, a kasnije proširili svoje aktivnosti, te organizirali druženja azilanata i lokalnog stanovništva, ali i osigurali malu mašinu za čišćenje snijega.

U Centru kažu da se polako pripremaju za novi hladni val koji nosi surova zima na Pešterskoj visoravni, ali i da im trenutno i dalje manjka zimske obuće za izbjeglice.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije