DNK analiza mogla bi riješiti misteriju: Je li Jelena žrtva serijskog ubice?

Radiosarajevo.ba
DNK analiza mogla bi riješiti misteriju: Je li Jelena žrtva serijskog ubice?
Arhiv / Jelena Krsmanović
Po završetku DNK analize, koju obavlja Interpol, bit će poznato je li srbijanska pjevačica Jelena Krsmanović (33) žrtva serijskog ubice koji je ubio dvije djevojke u Njemačkoj i Austriji.

Naime, neki od detalja zločina u Borči, ali i ubistava djevojaka u blizini njemačkog grada Endingena, odnosno austrijskog Kufsteina, poklapaju se, zbog čega je Interpol zatražio od policije u Srbiji da pošalje sve materijalne dokaze otkrivene na mjestu ubistva u beogradskom naselju Borča 2. aprila 2016.

Istražitelji iz Njemačke i Austrije nedavno su povezali ubistva Karolin G. (27), čije je tijelo nađeno 10. novembra 2016. u šumi između Endingena i Balingena, u pokrajini Baden-Virtenberg i francuske studentkinje Lusil K. (20) u Austriji od 12. januara 2014.

Iako su na oba uviđaja otkriveni DNK tragovi koji su se smatrali praktično neupotrebljivim, njemačka policija uspjela je uraditi analizu koja je pokazala da je riječ o istoj osobi, a potom je na osnovu iskaza očevidaca izrađen i fotorobot ubice i utvrđeno je da je u pitanju izvjesni kamiondžija.

Zbog izvjesnih sličnosti u okolnostima ubistava sa onim u Borči, Interpol je tražio od policije u Srbiji da pošalje DNK tragove koji su otkriveni i koji su takođe praktično neupotrebljivi. Ono što je za sada jasno je da se neki detalji zločina u Borči poklapaju sa zločinima u Austriji, odnosno Njemačkoj, ali neki i ne.

Sve tri mlade žene su džogirale kraj rijeke, jezera, nasipa. Sve su usmrćene s više udaraca po glavi i u svim slučajevima se sumnja da je riječ o gvozdenoj šipci. Lobanje su im bile smrskane, a lica unakažena.

Osim DNK analize, takođe treba provjeriti da li je 2. aprila 2016. kada je Jelena Krsmanović džogirala blizu nasipa kod Crvenke, primjećen neki kamion strane registracije, jer istražitelji vjeruju da je zločinac kamiondžija. Osim ponovnog pregledavanja videonadzora sa kamera koje snimaju put ka nasipu, uporedit će se i da li je neki od kamiona, koji je uočen na tom putu, već narednog ponedjeljka napustio Srbiju.

Blic piše da je zanimljivo je da na oko kilometar od nasipa u Borči postoji šljunkara, na koju kamiondžije svakodnevno odlaze.

Studentkinja ekonomije Lusil K. iz Liona, koja je bila na razmjeni u Austriji, nađena je mrtva u januaru 2014. na obali rijeke Ins u Kufstein u Austriji. Ona je bila sama na promenadi kada je silovana i ubijena sa nekoliko udaraca u glavu. Tijelo Njemice Karolin G. nađeno je u šumi, a utvrđeno je da je silovana. Ovaj zločin uzburkao je cijelu Njemačku, pa je policiji u Endingenu kod Freiburga stiglo 2.000 dojava koje navode na mogućeg ubicu iako ništa od toga nije navelo na vruć trag.

Tek su forenzičari došli do ključnog traga koji je vodio u Austriju i do ideje o istom ubici, iako je razmak između zločina više od tri godine, a mjesta su udaljena više od 400 kilometara. Obje djevojke su džogirale kada su ubijene, silovane su, a mjesto zločina je u blizini odmorišta za kamione kojim je vikendom, kada su Karolin i Lusil usmrćene, zabranjena vožnja.

Koraci po mjestu zločina i kiša

Istragu beogradskoj policiji tog 2. aprila 2016. otežale su dvije stvari. Pošto se za pjevačicu mislilo isprva da je nestala, nasipom je iste noći koračalo nekoliko desetina ljudi koji su u mraku tragali za Jelenom. U jutarnjim satima nakon što je pronađeno beživotno tijelo, počela je da pada jaka kiša koja je sprala sve materijalne tragove koji su mogli da dovedu do ubice. U istrazi je saslušano na stotine ljudi, ali ubica do danas nije nađen.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije