Glavu gore, vi ste ponos države: Australija slavila u osmini finala

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u utorak je u Zaragozi odigrala utakmicu osmine finala Svjetskog prvenstva protiv reprezentacije Australije. Slavila je Australija rezultatom 75:72.

Utakmicu bolje otvara Australija. Pravi seriju 6:0, koju trojkom prekida Sani Čampara. Sredinom prve četvrtine Australija je imala pet poena prednosti, a rezultat je bio 14:9. Zadržala je Australija prednost sve do kraja prve četvrtine, a nakon prvih deset minuta igre Kenguri su vodili 21:15.

Sani Čampara otvara drugu četvrtinu novom trojkom i smanjuje na tri razlike za Kengure. Sredinom druge četvrtine Džanan Musa pogađa trojku i poravnava rezultat na 23:23. U naredne dvije minute mnogo promašaja i izgubljenih lopti s obje strane, a zahvaljujući pogođenim penalima, Bosna i Hercegovina dolazi do prednosti 26:25. Drugu četvrtinu naš najbolji tim dobio je rezultatom 15:6, pa smo na odmor otišli s tri poena prednosti (30:27).

Australija bolje otvara treću četvrtinu i nakon dvije minute igre dolazi do preokreta i vodstva 32:31. Sredinom treće četvrtine Bosna i Hercegovina opet preuzima vodstvo i vraća se na plus tri (39:36). Dobrom odbranom i serijom poena Muse i Čampare, Bosna i Hercegovina dvije minute prije kraja treće četvrtine dolazi do pet poena prednosti (47:42). Zadržala je Bosna i Hercegovina prednost i na odmor otišla s plus pet (52:47).

Posljednju četvrtinu Musa otvara trojkom za najveću prednost Bosne i Hercegovine u dosadašnjem dijelu susreta (55:47). Potom Australija počinje pogađati iza linije 6.75 i nakon nešto više od tri minute igre dolazi do vodstva 59:57. Četiri minute prije kraja Australija dolazi do plus tri (64:61), nakon trojke Elkaza.

Tri minute prije kraja trojku pogađa Musa za prednost Bosne i Hercegovine 66:65. Odličnom odbrnom i sjajnom igrom u napadu dvojac Musa-Čampara opet donosi pet poena prednosti našem timu, nešto više od dvije minute prije kraja (70:65). Potom seriju 8:0 pravi  Australija i dolazi do vodstva 73:70 minutu prije kraja susreta. Australija je zadržala prednost i slavila 75:72.

Najefikasniji u našem timu bio je Džanan Musa s 34 postignuta poena, dok je 17 dodao Čampara. Kod Australije 25 poena postigao je Elkaz.